Trzęsienie ziemi, które poruszyło Wyspy Jońskie (Kefalonia, Korfu, Lefkada, Itaka, Zakynthos) w 1953 r. pozbawiło Zakynthos wielu cennych zabytków. Pałace, kościoły zostały zrównane z ziemią. Na szczęście część z nich odbudowano, o czym można się przekonać odwiedzając stolicę wyspy, miasto Zakynthos.
Aż trudno uwierzyć, że ten imponujący budynek został odbudowany i otwarty jako świetnie zorganizowane muzeum już siedem lat po trzęsieniu ziemi. Znajduje się na placu Solomosa, w sercu miasta Zakynthos. W środku są prezentowane przede wszystkim dzieła sztuki sakralnej, m.in. obrazy religijne powstałe od czasów bizantyjskich do XIX w., przykłady sztuki jońskiej, drewniane rzeźby z wieków od XVI do XIX., ikony i wartościowe przedmioty kościelne.
Na zielonym wzgórzu nad miastem wznoszą się pozostałością zbudowanej przez Wenecjan średniowiecznej twierdzy (Castro). Nadszarpnięta zębem czasu i licznymi trzęsieniami ziemi jest ruiną, ukrytą w malowniczym, zielonym parku leśnym. Można się tam dostać stromą ścieżką (spacer trwa ok. 15 minut) lub dojechać samochodem.
Kościół Dionizosa to największa świątynia w mieście. Wznosi się na południowym nabrzeżu miasta, niedaleko przystani promowej. Jest poświęcona św. Dionizosowi, patronowi wyspy. W jej wnętrzach spoczywają szczątki świętego, zamknięte w srebrnym sarkofagu. Poza tym kościół zachwyca ikonami, imponującymi freskami i pięknie złoconym ikonostasem. W świątyni obowiązuje skromny strój.
Muzeum Solomosa to gratka dla miłośników literatury i kulturalnych ciekawostek. Instytucja jest poświęcona popularnym na wyspie poetom, Dionizosowi Solomosowi i Andreasowi Kalvosowi. Na parterze znajdują się grobowce tych postaci, a wyżej ich archiwa oraz rękopisy innych twórców kultury na Zakynthos. Poza tym na wystawę składają się kolekcje znalezisk archeologicznych, eksponatów etnologicznych, starych mebli, zdjęć i dzieł sztuki bizantyjskiej. Muzeum znajduje się na Placu św. Marka (Plateia Agiou Markou).